Binance, Bu Ülkeden Tamamen Çekiliyor: İşte Nedeni!

Binance, tüm Nijerya Naira (NGN) hizmetlerini durdurmayı planladığını açıklayan bir bildiri yayınladı. Açıklama, Nijerya’da devam eden kripto baskısının bir sonucu olarak ortaya çıkıyor gibi görünüyor. Binance’in Nijerya’daki son yasal kayıtları da bu doğrultuda.

Binance, Nijerya’daki hizmetlerine son veriyor!

Kripto borsası Binance, 5 Mart’ta yaptığı açıklamada Nijerya’nın yerel itibari para birimi Naira (NGN) ile ilişkili tüm hizmetleri bu hafta aşamalı bir yaklaşımla durduracağını söyledi. Richard Teng liderliğindeki kripto platformu, Nijeryalı kullanıcılarının para yatırma, çekme, dönüştürme, spot ticaret, P2P, Otomatik yatırım ve Binance Pay dahil olmak üzere NGN ile ilgili çeşitli hizmetlerden yararlanamayacağını belirtti.

Borsa, NGN para yatırma işlemleri derhal durduracak. Bununla birlikte, kullanıcıların NGN varlıklarını çekmeleri için 8 Mart’a kadar süreleri var. Son tarihten sonra Binance, kalan NGN bakiyesini son yedi günün ortalama kapanış fiyatı olan 1.515,13 USDT karşılığında 1 USDT sabit oranıyla otomatik olarak USDT’ye dönüştürmeyi planlıyor. Ayrıca Binance, 7 Mart’a kadar tüm NGN spot alım satım paritelerini listeden çıkaracak. Ek olarak, tüm açık alım satım pozisyonlarını otomatik olarak kapatacak. Borsa, kararı için resmi bir neden açıklamadı. Ayrıca, basın saati itibariyle konuya ilişkin olarak başka bir açıklama yapmadı.

Kripto para borsasının Nijerya’daki sıkıntıları

Büyük ihtimalle Binance’in NGN hizmetlerini durdurma kararı, geçtiğimiz haftalarda Nijerya hükümetiyle yaşadığı sorunlardan kaynaklanıyor. Nijeryalı yetkililer borsayı, Nijerya Merkez Bankası’nın döviz kurlarını belirlemedeki rolünü gasp etmekle suçluyor. Bu bağlamda Nijerya’nın döviz sorunlarını şiddetlendirdiğini iddia ediyor. Kripto platformu bu iddiayı reddediyor. Nijerya hükümeti web sitesinin ablukaya almak da dahil olmak üzere Binance üzerinde bir baskı başlattı. Buna ek olarak, Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Nijerya hükumeti iki Binance çalışanını gözaltına aldı. Bu süreçte çalışanların pasaportlarına da el koydu.

Bu arada, son raporlar Nijerya hükümetinin iddia edilen ihlalleri nedeniyle Binance’e 10 milyar dolar para cezası vermeyi düşündüğünü ortaya koydu. Ancak Nijerya Devlet Başkanı’nın yardımcılarından Bayo Onanuga bu haberleri yalanladı. Bu bağlamda, yetkililerin borsada yapacakları işlemleri henüz sonuçlandırmadıklarını iddia etti. Dahası, Nijeryalı milletvekilleri kısa bir süre önce Binance CEO’su Richard Teng’i, borsanın kara para aklama ve terörizmin finansmanında oynadığı iddia edilen rol nedeniyle bir komite önüne çıkmaya çağırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x