Erdoğan’ın seçimden önce açıklayacağı emekli haberi belli oldu ‘Nisan’da TBMM’ye sunulacak

Yeni yılda emekli aylıklarına ve ikramiye ödemelerine beklenen zammı yapmayarak milyonlarca emeklinin tepkisini üzerine çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile tüm emekliler için seyyanen zam kapısını kapatmıştı. Hükümete yakın medyada yer alan haberlere göre, Erdoğan’ın seçim öncesi açıklamaya hazırlandığı emekli paketinin detayları belli oldu.

Türkiye hızla 31 Mart seçimlerine doğru giderken, miting meydanlarında hükümete yönelik en büyük tepkiyi gösteren sosyal sınıfların başında emekliler yer alıyor. Ocak ayında SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı için yüzde 49.25 oranında artışa giden hükümet, en düşük emekli maaşını ise 10 bin liraya yükseltmişti.

Türkiye’de günden güne artış gösteren fiyatlar karşısında 10 bin lira ile geçinmenin imkansız bir hale gelmesi, milyonlarca emekliyi isyan ettirirken, seçimlerden önce emeklilerin beklediği seyyanen zam müjdesine Cumhurbaşkanı Erdoğan kapıyı kapatmıştı.

NİSAN’DA TBMM’YE SUNULACAK

Emeklilere yapılacak zammın, bütçeye büyük bir yük getireceğine işaret eden Erdoğan’ın sözlerinin ardından, hükümetin seçim öncesi açıklamaya hazırlandığı emekli paketi ortaya çıktı. 16 Ocak tarihli konuşmasında 2024 yılı için “Emekli Yılı” ifadelerini kullanan Erdoğan, ilerleyen günlerde 7 maddelik bir paket açıklamaya hazırlanıyor. Beştepe’ye yakın medya kurumları tarafından servis edilen haberlere göre, tamamı emeklilere yönelik düzenlemelerden oluşacak bu paket, Nisan ayının ilk günlerinde TBMM’ye sunulacak.

EMEKLİYE 7 MADDELİK DESTEK PAKETİ

Söz konusu düzenleme hazırlığa ilişkin açıklama yapan SGK Uzmanı Özgür Erdursun, bu maddelerin emeklinin sorununu çözmeyeceğini belirterek, emekliler için tek seçeneğin seyyanen zam ve intibak düzenlemesi olduğunu aktardı.

AK Parti tarafından hazırlandığı belirtilen 7 maddelik düzenlemeye ilişkin Erdursun, şu ifadeleri kullandı:

“Emekliler seyyanen artış ya da bayram ikramiyelerinde düzenleme beklerken, herhangi bir artış yapılmadı. Seyyanen artış konusunda da Cumhurbaşkanı Erdoğan iki kere açıklama yaptı ve zam yapamayız dedi.

Şimdi hükümete yakın basın yayın organları, şöyle bir şey söylüyorlar; 7 maddelik yeni bir paket gelecekmiş. Ne zaman? Nisan ayında. E şimdi para yok diyorlar, Nisan ayında nereden bulacaklar.

Ancak baktığımız zaman, daha çok belediye hizmetlerinde emeklilere indirim yapılacakmış. Su faturaları ve toplu taşıma ücretleri gibi. Enerji desteği verilecekmiş emeklilere (doğalgaz ve elektrik faturalarında indirim), ulaşım desteği de toplu taşıma araçlarının dışında uçak ve trenleri de kapsayacakmış.

Barınma desteği verilecekmiş, finans desteği olarak da düşük faiz oranlı kredi sunulacakmış. Tatil desteği verilecekmiş, devlet tesislerinde indirimli tatil yapılacakmış. Refah payı ve emekli aylığı tabanında da artış söz konusu olacakmış.

Baktığımı zaman bunların hiçbiri bana inandırıcı gelmiyor. Nedeni şu, seçim öncesi emeklilerde beklenti çok yüksekti çünkü her şeyin fiyatı hızlıca arttı. Fiyatlar artmaya devam ediyor ama ücretler sabit. Bu yüksek enflasyon ve hayat pahalılığına yetişemiyor emekli ve haliyle de düzenleme bekliyorlardı ama bu olmadı.

“YA İNTİBAK DÜZENLEMESİ YA DA SEYYANEN ZAM”

Tabir yerindeyse, seçim öncesinde emeklilerin gazını alma operasyonu. Emekliler çok sinirlendi, kızdı. AKP’ye oy verenler bile bu seçimde vermeyebilirler. Şu söyleniyor, “Tamam, sizin için bir çalışma yapacağız. Seçimden sonra nisan ayında.”

Ben olacağını düşünmüyorum. Olsa da bu düzenlemeler zaten emeklinin işine yaramaz. Emeklinin beklediği, gerçek hissedilen enflasyon değerinde emekli maaşlarının güncellenmesi. Seçimden sonra emekli maaşlarında artış olmaz diyenler var, bu da mümkün değil çünkü Temmuz ayında enflasyon farkları verilecek.

Dövizdeki hareketlilik, altındaki hareketlilik ve akaryakıt, enerji fiyatları gibi ürünler seçim sonrasında çok daha hızlı artacak. Birçok ürünü ithal ediyoruz ve döviz artmaya devam ediyor. Temmuz ayı gelindiği zaman asgari ücrette de emekli maaşında da artış olacaktır ancak bu artışların, yüksek oranlı olması gerekiyor.

İlk 2 aydan 11.5 oranında yaklaşık bir enflasyon farkı var ve bunun üzerine 4 ay daha ekleme yapılarak, Temmuz ayında bir iyileştirme yapılacak. Ancak haberlerde gördüğünüz emeklilere nisan ayında bir paket, torba yasa çıkacak ve yasal hak verilecek haberlerine ben pek inanmıyorum. 7 maddeden oluşan ve hükümete yakın basın yayın organlarının gün içerisinde çok sık haberini yapmış olduğu, emeklilere nisan ayında torba yasa çıkacak haberleri pek gerçekçi görülmüyor.

Emekli aylıkları bir sosyal yardım değildir. Yıllarca prim yatırılır, karşılığında bu paralar değerlendirilir ve devlet, emeklisine kendi ödediği parayı verir. Emekliye bi kira yardımı yapalım, su faturasını indirelim gibi şeyler olmaz. Emekliye gerçek anlamda hak ettiği aylığı vereceksiniz bunun için de, güncel değerlere çekeceksiniz maaşları.

Yoksa işte tatil desteği gibi saçmalıklar olur. Emekli ne tatili yapabilir? Başka şehirde akrabası öldüğünde, cenazeye gidecek otobüs bileti alamıyor. Emeklinin durumu sanki çok iyi de bir de tatili düşünecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x